A japán kúltúra egyik legelterjedtebb szimbólumai a falfehérre festett arcú gésák, illetve a napjainkban is aktív, több, mint négyszáz éves Kabuki színház.
A Kabuki színház eredete, a Noh színház
Bár e cikkben főleg a Kabuki színház maszkszerű arcfestéseiről esik majd szó, elkerülhetetlen a színház eredetéről szót ejteni, ami pedig az 1000-1300as években elterjedő Nogaku. Ez a színházi forma a Noh (drámai) darabokat ésa Kyoga (komédia) műsorokat tartalmazta, s mag a Noh előadások táncos-zenés látványos előadások voltak, jellegzetes maszkokkal, a két ilyen darab közt az átvezető Kyoga mintegy mai stand up komédia kötötte össze őket, kevés mozgással, 2-3 ember komikus dialógusa, a jelenkori közember problémáival. Ez adott időt a drámai megjelenésű színészeknek az átöltözésre, a következő történelmi, természetfeletti vagy harcos darabok közt.


A Noh maszk igen jellegzetes, és kivételes munka. Kialakítása miatt csupán az árnyékokkal történő játékkal megváltoztatható a karakter hangulata, vidám vagy szomorú, mérges vagy elkeseredett. A színész a feje billentésével manipulálhatta a ráeső fényt, így a karaktere arcát.


Ezek a maszkok inspirálták a később, az 1600-as évek körül kialakuló Kabuki színészek arcfestését. A kabuki színházakban, bár meglepő mód eleinte nők is játszottak, sőt ők kezdték, később csak férfi színészek vehettek részt benne, így a női szerepeket is férfiak játszották.
A kabuki arcfestésnek szigorú szabályai vannak, hiszen a színek is és a vonalak, formák is jelentéssel bírnak.
Japánban, mint Európában is az 1600-as években illetve az azt megelőző időkben a fehér bőr a gazdagságot, arisztokráciát jelképezte, hiszen csak a nemesség engedhette meg magának, hogy házakban töltse az idejét, s ne barnuljon le a földeken dolgozva. A kabuki színészek, illetve szerepek három főcsoportra oszthatóak.
Aragoto: A hősök erősek, férfiasak, impulzívak és harciasak, ezt bemutatandó a festésük is erőteljes, és a színész mozgása is drámai, eltúlzott. Tipikus az Edoi szamurájoknál.
Wagoto: reálisabb történet, finomabb, gyengédebb karakterekkel. Általában fiatalemberekről szóló, szerelmi viszályok karakterei.
Onnagata: Férfi színészek akik nőket játszanak, legyen az erős szamurájnő vagy fiatal leány, netán a gonosz manipulatív nőszemély.

A színpadi smink neve Kumadori.
Alapvető típusai:
1. Beni-guma
Fehér alapon vörös csíkok, életteli, bátor, vagy fiatal karakter viseli.
2. Ai-guma
Fehér alapon kék csíkok, valami különös, gonosz, vagy ellenséges karakterek viselik.
3.Taisha-guma
Sötétbarna csíkok világosbarna alapon. Természetfeletti teremtmények, szellemek, démonok jelzése.

A kabuki smink a karakter személyiségén, jellemén múlik.
A különböző árnyalatok tovább bonthatóak, és jelentésük továbbra is kötött, egyértelmű szimbolikát követ.
Az Aragoto stílusban például erőteljes, vastag vonalakkal, élénk színekkel jelzik a karakter érzéseit, értékeit. A színeknek is jelentősége van, és a formáknak is.
A sötétvörös, bordó, dühöt, felháborodást, erőszakosságot jelez;
A közép vörös, piros, aktívságot, szenvedélyt, éberséget, életerőt;
A rózsaszín, vagy halvány piros vidámságot, fiatalságot;
A világoskék nyugalmat, hűvösséget, összeszedettséget;
Az indigó melankóliát, komorságot;
A világoszöld békességet;
A lila emelkedettséget, nemességet, szublimitást;
A barna vagy égetett narancs önzést, egoizmust, valamint természetfeletti karaktereket jelez;
A szürke áll csalódottságot, elkeseredést;
A fekete pedig rémületet, ijedtséget, szomorúságot jelez.



Meglepő lehet, de a vörösek a pozitív hősök színei (az aragotoké) az ő dühük, erőszakosságuk egyfajta pozitív harag, nem a gonosz beforduló, mérgező dühe. A negatív szereplők egyébként a kék különböző árnyalatait viselik többnyire.

Megfigyelhető a szájvonal festésén a Noh maszkok jellegzetes szájvonalának visszaköszönése.
Lássunk még néhány példát a kabuki sminkekről.




A kabuki napjainkban is aktív tradicioniális arcfestései azóta is sokakat inspiráltak kisebb vagy nagyobb mértékben. Arcfestőket világszerte, zenészeket, zenekarokat, illetve halloween jelmezeket is. Nem beszélve a millió és egy ajándéktárgyról, tetoválásról, festményről, babáról, természetesen maszkról, és akár tányérokról is. A színészeknek Japánban megvan a maguk rajongó tábora, és az ehhez tartozó ajándéktárgy sorozata is.
Remélem, téged is inspirált ez az írás. Ha igen, töltsd fel Facebook oldalunkra, amit alkottál!
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.