Szeptember – mérleg vonása
Ilyenkor, augusztus végén, vagy inkább szeptember elején érdemes mérleget vonnod a nyári bevételeidről. Azoknak, akik fesztiválozás alkalmával tesznek szert bevételre az arcfestésből, hennázásból vagy a csillámfestésből, ez az időszak a szezon végét jelenti.
Megérte egész nap ülni a rendezvényen?
Megtérültek a költségeid?
Tudtál félre tenni?

Hogy kiderüljön, milyen az egyenleged, add össze az összes bevételed, majd vedd számba a rendezvényenként felmerült költségeket. A bevételből kivonva a költségeket kiderül, hogy mennyit kerestél a nyáron.
Nézzük, milyen költségeket kell figyelembe venned alkalmanként.
– Alapanyagok: festékek, szivacsok, ecsetek – ezeket jó esetben egyszer kell megvenned, és évekig elegendőek.
– Hely bérleti díja
– Helyszínre jutás költsége (benzin, autópálya díj, parkolás…)
– Az ott töltött idő alatt magad költségei (étel-ital-szállás)
– marketing anyagok: plakát, szórólap/névjegy kártya költsége,
– Adó, bérek: ha vállalkozóként dolgozol, esetleg alkalmazottad is van, Neked kell fizetni ezeket a költségeket. Mértéke sokféle lehet, nem fogsz elfelejteni ezekkel az összegekkel is kalkulálni…
Ugye Te is számolsz az összes felmerülő költséggel, és nem pusztán a helypénzre gondolsz, amikor költségekről van szó?

Lássunk egy példát egy arcfestő egy alkalom alatt jelentkező költségeire – a valóságban:
Piri egy budapesti arcfestő, főállásban alkalmazott egy óvodában, ahol heti 36 órás munkaviszonyban dolgozik.
A Tatai Víz Zene Virág fesztiválon dolgozott mint arcfestő, csillámfestő és hennafestő, két teljes napot (szombaton és vasárnap).
Másodállású vállalkozóként (egészen pontosan így hangzik: egyéni vállalkozó, heti 36 óra munkaviszony mellett) viszonylag jó sora van, mert:
– nem kell Áfa-t fizetnie (évi 6 milló Ft bevétel alatt)
– vállalkozása költségeit – úgy mint a beszerzett festékek ára, a hely bérleti díja, az autópálya matrica ára – mind elszámolhatja. Ezek a költségek csökkentik a vállalkozása nyereségét is, így kevesebb nyereségadót fizet.
– több adóját is a főállású munkáltatója fizeti.

Költségei a két napos fesztivál alatt:
– felhasznált arcfestékek, csillámpor, csillám tetoválás ragasztó, néhány festősablon, hennapaszta ára, mely a rendezvényen fogyott: 5000 Ft (többnyire szabad kézzel dolgozik, így kevés sablon fogy)
– helypénz a két napra: bruttó 50.000 Ft
– Budapest-Tata 70 km távolságra fekszik egymástól. Piri személyautója 100 km-en 7 liter benzint fogyaszt, így (ha 1 l benzin ára 410 Ft) az autózással – egyszeri oda-vissza utat számoltunk – körülbelül ekkora benzin költség merül fel: 4020 Ft.
– autópálya matrica ára (10 napos): 2975 Ft
– étel-ital költsége a két napra: 5000 Ft
– szállás: egy kollégiumban száll meg szombat este, ahol 3500 Ft-ot fizet.
– Névjegyeket osztogatott összesen 300 Ft értékben.
– kicsi gyermeke számára szerencsére nem kell babysittert fogadnia míg ő dolgozik, mert ott van a nagyi, aki szívesen segít ebben.
Összes költség: 70.795 Ft
Piri három tevékenységet végez a rendezvényeken: arcfestést, hennázást, csillámfestést, így az idejét szinte teljesen kitölti a munka.
Ha csak gyermekarcot festene, akkor azok a felnőttek, akik kérnek tőle hennát, csillámfestést, nem vennék igénybe a szolgáltatását.
Piri ügyes, mert kitanulta mindhárom szolgáltatást, így többet keres.
Mennyit keresett testfestéssel a két nap alatt?
Egy arcfestésért 1000 Ft-ot kér
A hennafestések és csillámfestések 2000-3000 Ft-os átlagos áron mentek.
Naponta körülbelül 50 embernek készített valamilyen testfestést.
A hétvégi bevétel így alakult:
szombat: 85000 Ft
vasárnap: 64000 Ft
Összesen: 149.000 Ft-ot keresett, melyből levonva a konkrétan ide kapcsolódó költségeket, 78.205 Ft maradt meg. Nem olyan rossz.
Nálad hogy néz ki ez a mérleg? Megérte ezen a nyáron dolgoznod a hétvégeken?
Ezek is érdekelhetnek.
Ahhoz, hogy másodállású vállalkozó lehessek, milyen elintéznivalóim vannak? Kell hogy legyen könyvelőm? Köszönöm a választ!
Ugyanúgy, mint egy főállású vállalkozónak, rendelkezned kell egy NAV regisztrációval. Számlaadási kötelezettség van, így meg kell legyenek a következő dokumentumok is: nyugtatömb, számlatömb, vásárlók könyve (ezt majd a helyi jegyzőnél kell hitelesíteni), és szigorú számadású bizonylatokat vezető tömb. Ezeket nyomtatványboltban lehet beszerezni, adószám ellenében. Jó, ha van könyvelőd. Esetleg a főállású munkahelyed könyvelője elvállalhatja, hogy könyveli a mellékállásból származó jövedelmed, érdemes megkérdezni.
Ennél pontosabb és naprakész információért kérj tanácsot egy könyvelőtől.