A legtöbb arcfestőnek, testfestőnek már ismerős az egy-mozdulat vagy egymozdulat technika kifejezés. Azt a technikát hívjuk így, melyben egy többszínű festék felületéről egy széles lapos ecset segítségével visszük fel a festéket a bőrre. De vajon tudjuk e, honnan ered ez a módszer? Az 17oo-as években skandináv, német és orosz művészek dekorálták bútoraikat, fa és fém edényeiket olcsó, könnyen beszerezhető festékekkel. Gyakori motívumok voltak a gyümölcsök és a virágok ezeken a díszített felületeken.

„Tole” festésnek, táblafestésnek hívták akkoriban, és Angliába is elterjedt az 17oo-as évektől, ahol már több híres művészeti iskolában tanították ezt a technikát.
A francia „tole” szó a latin tabula szóból ered, jelentése: tábla. A „one-stroke”, magyarul egy-húzás, egy-mozdulat kifejezés onnan ered, hogy az ábrázolandó tárgyak alapszínét egy mozdulattal vitték fel egy széles lapos ecset segítségével – egyszerre 2 vagy 3 árnyalatot.
A technika könnyen tanulhatónak bizonyult, így lehetővé tette a bútorok és tárgyak gyors díszítését. Később az agyagművesség tárgyain is elterjed ennek alkalmazása.
Az Egyesült Királyságban az 187o-es években érte le a legnagyobb népszerűségét a festés, majd innen tovább terjedt Amerikába, ott pedig Pennsylvaniában vetett mély gyökeret, és épült be a helyi népművészetbe. Körülbelül egy évszázaddal később Donna Dewberry (USA), egy amerikai művész, aki eredetileg fa tárgyakat festett meg egy-mozdulat technikával, tökéletesítette a technikát, és megjelent az egy-mozdulat technikáról szóló könyve. Dewberry csodálatos színei, kiegyensúlyozott festési stílusa világszerte nagy népszerűségnek örvendenek az egy-mozudulat technika rajongói között.
Hogyan érkezett ez a technika a testfestésbe?
Sok évvel ezelőtt angol testfestők egy csoportja elkezdett kísérletezni a csíkos festékek (angolul „rainbow paints”) készítésével. Ebben a csoportban volt Oli Thomas és a díjnyertes Bibi Freeman is. Kezdetben kis kerek tégelyekben helyeztek el kettő vagy több színt egymás mellett, melyet nedves szivaccsal vittek fel a bőrre, csakúgy, mit egy általános testfestéket, de ezzel sikerült rögtön többszínű alapot létrehozniuk a bőr felületén.

Azoknak a testfestőknek tehát, akik korábban kétszer-háromszor érintették a festékekhez a szivacsot, mire elérték a többféle színátmenetet tartalmazó alapozást, most már volt egy gyorsabb alternatívájuk. Egy mozdulattal tudtak több színt, vagy több árnyalatot a bőrre vinni. Nem meglepő tehát, hogy ezek a csíkos festékek hamar népszerűek lettek a testfestők körébe.
Csakhamar a DiamondFX és a Mehron is megalkották saját csíkos festék kínálatukat.
Magyarországra a CsillámVilág jóvoltából, 2012-ben érkeztek meg az első csíkos festékek a Mehron-tól. Itt rendezték az első egy-mozdulat tanfolyamot is, ahol Molnár Éva, ezüstérmes testfestő tanította az arcfestőket az egy-mozdulat technika alapjaira.
A körülbelül 3 cm-es széles, téglalap alakú tégelyben elhelyezett csíkos festékek könnyen kézben tarthatók munka közben, és különösen jól használhatók kisebb mintákhoz, melyeket szivaccsal vagy hegyes ecsettel nem lehetne elkészíteni.
Az egymozdulat technikát viszonylag könnyű elsajátítani, és sokféleképpen használható a népszerű arcfestés minták készítéséhez, vagy kiegészítéséhez is. Mivel a csíkos festék szomszédos színei a felvitel során kicsit összemosódnak, ezáltal könnyen adhatunk mélységet a festett formának. Ha egy szín több árnyalatát visszük fel a csíkos festékről (például fehéret – világos lilát – sötét lilát), akkor plasztikus, térbeli hatás is elérhető. A térbeli hatás azáltal érvényesül, hogy a világos színek optikailag közelítőek -azt az illúziót keltik, mintha közelebb lennének hozzánk, a sötétebb színeknek pedig optikailag távolítóak.

Egy csíkos festék tartalmazhat több színt a színkörből. Ezeket mindig egyszerre visszük fel szivaccsal vagy ecsettel a bőrre. Néha előfordul, hogy egy-egy színcsíkot „kibányászunk” a csíkos festék tégelyéből, például ha az adott színt tartalmazó tégelyes festékünk elfogyott. Jobb, ha nem cselekszünk így, mert ezáltal a csíkos festék már nem használható eredeti funkciójára.
Csíkos festékek nagy választékban itt.

A 3D hatás eléréséhez legjobbak az egy szín árnyalatait tartalmazó festékek.

Két szín felvitelére használható ez a hat színpárt tartalmazó arcfestő paletta. Mindegyik színpár egy szín árnyalatait tartalmazza (kivéve a sárga-citromsárga párost), így ez a festék is kitűnő a térbeli illúziókeltésre.

Oktatás: Molnár Éva következő egy-mozdulat technikás képzése arcfestőknek részletes leírással itt.
Ezek is érdekelhetnek.
[…] Egy mozdulat arcfestés technika […]