A hagyományok eredete
A farsangi ünnepkör nálunk meghonosodott szokásai számos különféle kultúrából érkeztek hazánkba. Ezek közül a két legerőteljesebb a német polgárság, illetve az itáliai karneválok hatása.
A XV. századtól terjedt el az alakoskodás szokása, amely a kezdet kezdetén arról szólt, hogy ellenkező neműnek öltöztek a felnőttek. A jelmezek mellett lassan megjelentek az álarcok is.

Míg a leglátványosabb és leglátogatottabb rendezvények Európában a velencei karnevál, az amerikai földrészen a riói karnevál, addig hazánk egyik leghíresebb farsangi rendezvénye a Mohács környéki Búsójárás, amelynek hagyománya szintén a farsangi ünnepkörhöz kapcsolódik.

A hagyományokat az ovikban és iskolákban is tartjuk
A hazai iskolákban-óvodákban egyetlen év farsangja sem múlhat el jelmezbál nélkül. A kicsik rendkívüli izgalommal várják ezt a napot, és nem különben az anyukáik, hiszen egyre jobban terjed napjainkban a házi készítésű jelmez hagyománya.
Sok iskolai, óvodai csoportban már novemberben kitalálják, hogy minek fognak öltözni a gyerekek. Egyre gyakoribb az, hogy a csoportok egy rövid előadást is bemutatnak farsang alkalmával. Általában minél kisebb gyerekekből áll a csoport, annál valószínűbb, hogy a pedagógus is részt vesz az előadásban. A csoportos programoknak része a koreográfia megtervezése, betanulása, a jelmez, maszk vagy arcfestés elkészítése, a díszlet elkészítése, zene választás.

Az előadás közönség előtti bemutatása után következnek az ügyességi játékok, evés-ivás, tánc, és a legjobb jelmezek kiválasztása.
Bármilyen jelmezt is választanak csöppségeink, mindegyik „habjának tetején a meggy” az arcfestés lehet, hiszen egy valósághű minta rengeteget dob a jelmezen. Gondoljunk csak a tündér vagy boszorkány megjelenésére, bármilyen állati jelmezre, vagy konkrét mesefigurára. A hamvas gyermekarcot meglehetősen át kell alakítani ahhoz, hogy passzoljon ezekhez a figurákhoz.
A hasonlatosság és a hangulat megteremtése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a jelmez valóban életre kelljen. Egy jól sikerült arcfestés hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyermek felszabadultabban mulasson a farsangi jelmezbálon.
Tipp a szülőknek és arcfestőknek
Mind a kínálati, mind a keresleti oldalon célravezető lehet egy együttműködés kialakítása. Ha a szülői munkaközösség egyeztet a témában, érdemes egy vagy több arcfestőt meghívni az óvodai vagy iskolai farsangra. Ők szakszerűen elkészíthetik a kicsik arcfestéseit. A nagy megrendelés miatt így az árak csökkenthetők – ez a szülőknek jó, ugyanakkor sok munkára számíthat a kirendelt arcfestő is, így mégis többet fog keresni.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.