Egy arc- vagy testfestés sokféleképpen díszíthet minket.
Vannak lágy, harmonikusan árnyalt, finom minták, és feltűnő, harsány,
látványos művek is – a dolog nyitja leginkább az árnyalatok megfelelő használata. A színek finom játéka többre képes, mint gondolnánk, épp ezért érdemes foglalkoznunk vele, hogy az egyes színkombinációk milyen hatást váltanak ki a szemlélőből.
Bizonyos árnyalatokat szívesen látunk egymás mellett, de vannak olyan kombinációk, amikről inkább elfordítjuk tekintetünket. A színek világában nem mindegy, hogy ki kinek a szomszédja, de tudtad, hogy ez az összhatás egyáltalán nem véletlenszerű?

Tekintsünk rá a színkörre, és párosítsunk olyan árnyalatokat, amelyekről biztosan tudjuk, hogy jól mutatnak egymás mellett. Meglepő lehet, de az egymással szemben lévő színekre ez pont igaz – kiemelik egymást, kontrasztosak, de valahogy mégis passzolnak. Hogy miért?
A színkörön egymással átellenesen elhelyezkedő árnyalatokat komplementer, vagyis kiegészítő színeknek nevezzük. Ez azt jelenti, hogy ha veszünk két komplementert, akkor ők együtt tartalmazzák mindhárom alapszínt – például a kék és a narancs párosában a kék alapszín, a narancs pedig a sárga és a piros, tehát a másik két alapszín keveréke.
A komplementer színekre mindig igaz, hogy 1:1 arányú keverékük mindig egy semleges árnyalatot, pontosabban szürkét eredményez.
Biztos vagyok benne, hogy te is találkoztál már ilyen színpárokkal.

A legismertebb talán a zöld-piros, amely csak úgy vonzza a tekintetet – akárcsak a sárga-lila, amely egy szokatlan, szinte meghökkentő páros. A kék-narancs esetében a leghidegebb színhez pont a legmelegebb társul, így ez a hideg-meleg kontraszt egy szép példája.
Festés közben érdemes figyelni rá, hogy a színek hajlamosak „megkövetelni” a komplementerüket, és akár ott van, akár nincs, láttatni fogják őket. Ezt a legkönnyebben úgy lehet elképzelni, hogy egy piros alapra festett szürke mintát zöldesnek fogunk látni, mivel a piros a komplementere (tehát a zöld) irányába módosítja a szürke érzékelését.
Felmerülhet a kérdés – teljesen jogosan -, hogy mi történik, ha két komplementer szín kerül egymás mellé? Kétségtelen, hogy látványos lesz az összhatás. A piros és a zöld színekből telített árnyalatokat választva kifejezetten vibráló hatású lesz a látvány. Ez a vibráló hatás csökkenni fog, ha különböző világosságú pirosat és zöldet helyezünk egymás mellé.

Fontos, megjegyzendő szabály: egy szín mindig élénkebbnek tűnik komplementere mellett, mint más árnyalat jelenlétében – feltéve, hogy kiegyensúlyozott az általuk elfoglalt felület aránya, tehát egyik sem nyomja el a másikat. Egy mintát gyönyörűen ki tudunk emelni ezzel a technikával, és biztosak lehetünk benne, hogy az eredmény egyszerre lesz harmonikus és látványos. Ugyanez érvényes az adott árnyalatok feketével és fehérrel kevert variációira is, tehát a világosság mértékét is tudjuk változtatni.
Ha ez nem lenne elég, érdemes megemlíteni, hogy komplementer színekkel nemcsak kiemelni tudunk, hanem tompítani is. Ekkor nem egymás mellé, hanem egymásra kell helyeznünk őket: minél többet keverünk festékünkbe a komplementeréből, annál tompább lesz a kapott árnyalat (hiszen ha sokáig vegyítjük, végül szürkét kapunk, emlékszel?).
Merj játszani a színekkel, és fess okosan! Meglátod, a végeredmény magáért beszél majd.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.