Arcfesték házilag?
Ha valaki úgy dönt, belevág az arcfestésbe, azonnal felmerül benne a kérdés: mivel fessek? Vegyek egy profi arcfestéket, vagy nézelődjek az interneten, hátha találok valami olcsó alternatívát?
A helyzet az, hogy a lelkes arcfestő-palánták olyan helyekre keveredhetnek, mint EZ az oldal, és máris kész a baj. A házi „arcfesték” ugyanis nem csak használhatatlan, de veszélyes is. Hogy miért?

Ha a válasz nem egyértelmű, beszélgessünk el a biztonságos arcfestékekről!
Szögezzük le már az elején: arcfestéket NEM készítünk házilag. SEMMILYEN festéket nem kenünk SENKINEK az arcára, ha nem tudjuk róla biztosan, hogy biztonságos, bevizsgált és kifejezetten bőrön való használatra jóvá hagyott termék.
Arcfesték házilag – veszélyes!
A fent említett recept ételszínezéket tartalmaz. Ezeket már élelmiszerek esetén is érdemes kerülni, mivel vannak közöttük az egészségre ártalmas, sőt, karcinogén és mérgező összetevők is. A bőrre kenve irritációt, allergiás reakciót okozhatnak. Arról nem is beszélve, hogy eltávolításuk cseppet sem egyszerű – tehát a gyerek arcára felkent házi „festék” csak napok múlva kopik le teljesen.
A következő hiba, hogy valaki egy hobbiboltban beszerezhető, olcsó arcfestékkel próbálkozik, hiszen miért ne lenne az is jó…?
A válasz igen egyszerű: azért, mert ezek a termékek ugyanolyan veszélyesek lehetnek, mint a házilag összekutyult fajták. Jobb esetben csak nehéz velük dolgozni, rövid ideig állnak el, csomósodnak, nehéz a bőrről eltávolítani őket – rosszabb esetben viszont bőrirritációt, allergiát váltanak ki.
Ha valaki arcfestő szeretne lenni, akkor tisztában kell lennie vele, hogy munkája során felelősséggel tartozik minden egyes vendége iránt. Ha bevizsgálás nélküli, kétes eredetű festékekkel dolgozik, akkor készüljön fel rá, hogy előbb-utóbb kárt fog okozni vele – és ki szeretné ennek kitenni gyermekét?
Mi tehát a megoldás?
Pillanatok alatt utána lehet nézni, hogy mely márkáknak van jó híre (itthon és külföldön is), mit ajánlanak a profik, mire érdemes figyelni vásárláskor és használatkor. Csak megbízható kereskedőtől szabad arcfestéket venni, és ami a legfontosabb: csakis és kizárólag bevizsgált, bizonyítottan bőrbarát, biztonságos termékeket használjunk!
Ma már hazánkban is elérhetőek – például a CsillámVilág által – olyan nemzetközi hírű, megbízható márkák, mint a DiamondFX, a Mehron Paradise, az Eulenspiegel, Kryolan, Superstar vagy a Snazaroo, amelyeket a leghíresebb arc-és testfestők is használják. Gazdagon pigmentált, gyönyörű, élénk színeikkel öröm a munka, tökéletesek alapozáshoz és kontúrozáshoz is – és ami a legfontosabb: összetevőiket folyamatosan vizsgálják, így használatuk teljesen biztonságos.
Ez a három márka a Testfestő Világversenyeken leggyakrabban előfordul – csúcs-kategóriás arcfestéknek számítanak: DiamondFX, Mehron Paradise, Superstar.
Ha valaki mégis olyan hírekbe botlana, hogy ezek a festékek is bőrpírt okoznak vagy gyenge minőségűek, fakó nyomot hagynak – nos, az kacsa. Rossz hírt keltő emberek, vállalkozások mindig lesznek. A szigorú biztonsági előírásoknak köszönhetően egyetlen allergént se tartalmaznak, így a pirosodást két másik tényező válthatja ki. Egyrészt előfordulhat, hogy egy korábban festett gyermek bőréről került át kórokozó – ezért is fontos, hogy csakis egészséges bőrre fessünk, illetve fertőtlenítsük eszközeinket minden használat után -, másrészt az is lehet, a bőrpír valójában nem allergiás reakció, hanem a pórusokban megragadt, nem megfelelően eltávolított festék.
Magyar gyártású arcfesték
Sajnos hazánkban (frissítés: 2017-ben is) sokféle iparág hiányzik. Egy apró ezek közül az arcfesték gyártás – hazánkban valóban nem gyártanak arcfestéket. Gyártáson azt értem, hogy a sok-sok összetevőt egy zárt gépsoron összekeverik a pigmentekkel, és kiszerelik tégelyekbe. Ha azt hallod, hogy magyar gyártású az arcfesték, akkor jól gondolhatod, ha kételkedsz, mert a fenti leírás szerint értelmezett gyártás Magyarországon nem létezik. Amit a forgalmazó viszont a „gyártás” szó alatt jogosan érthet, az a következő: arcfestéket importálhat és magyar nyelvű cimkét helyez rá. A hatályos törvények szerint azzal, hogy felcimkézi az import terméket, máris jogosan használhatja magára ezt a kifejezést: „gyártó”. Te viszont tudod már, hogy az összetevők, amik bele kerültek, azok nem itthon, és lehet, hogy nem a szigorú EU-s törvényeket figyelembe véve kerülhettek a tégelyekbe.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.