Színes selyemporok
A pigment porok, más néven selyemporok talán az egyik leginkább (igazságtalanul) alábecsült termékkategóriái a testfestő iparnak. A többség fél tőle, illetve nem is tudja mi mindenre lehet használni ezeket a termékeket.
A selyemporok két csoportja
- Áttetsző selyemporok – Ezek önmagukban, árnyékban szinte teljesen láthatatlanok, csak fényben csillognak különböző színekben. Leginkább a csillámporokhoz hasonlítanak, csak még sokkal finomabb szemcséjűek. Ilyen például az Eulenspiegel Starlight kollekciója.
- Színes selyemporok – Ezek színes, önmagukban fedő és színt adó pigment porok, amelyeknek lehet gyöngyházas, illetve fémes hatása. Megkülönböztethetünk csillámos, illetve egészen visszafogott fényű típusokat. Ilyenek a Mehron Metallic Selyemporok, illetve az Eulenspiegel Pearlglanz selyemporai.
Színes selyemporok felhasználása
- Alapozáshoz – Mivel önmagukban színes porokról van szó, tökéletesen lehet velük egy arcfestés alapját felvinni. Érdemes alapozóra, illetve fixálóval előkészített bőrre felvinni, hogy a pigmentek tudjanak valamihez tapadni, és tartósan a helyükön maradjanak, illetve használhatjuk őket vizes ecsettel/szivaccsal, továbbá az igazán tartós hatás elérése érdekében keverő folyadékkal (Mehron Mixing Liquid).
- Színek módosításához – Ha igazán vékonyan visszük fel egy már arcfestékkel megfestett felületre, akár csak az ujjunkkal rányomkodva, vagy rászórva az ecset végéről, megőrizhetjük az eredeti színünket is. Bár ezt a technikát főleg a színtelen selyemporokkal használják, a gyöngyházasokkal is kifejezetten egyedi, szép hatást lehet elérni.
- Vékony dekoratív vonalakhoz – Vékony ecsettel a keverő folyadékkal (Mixing Liquid) vegyítve nagyon élénk, telített, gyönyörű kontúr vonalakat húzhatunk.
- Szórványosan – Mivel a tégelyben por állagban van, olyan sűrűn vagy épp ritkásan vihetjük fel a kívánt felületre, ahogy csak akarjuk.
- Textúrázáshoz, különleges effektekhez – Arcfestő sablonokkal könnyebben használhatóak mint a vízbázisú arcfestékek, hiszen ezek nagyon jól fednek szárazon felvíve is, így teljes mértékben elkerülhető a második réteg szín sablon aláfolyása, illetve az összemosódás az előző réteg festékkel, hiszen nem kell nedvesítenünk a már megszáradt, vízzel oldódó alapréteget. Használhatunk szivacsot illetve ecsetet is, ha különböző színnel akarjuk kitölteni a sablon részleteit.
- Színátmenetekhez – Szárazon felhordva az arcra könnyen készíthetünk színátmeneteket, mivel nagyon jól keverednek egymással, könnyen összeolvaszthatóak a színek egy ecsettel, szivaccsal. A felületre felvitt pigment por mennyiségével egyszerűen variálhatjuk a fedést.
- Színkeveréshez – Tökéletesen keverednek, könnyű beállítani az arányokat, hiszen a nedvességet –ha egyáltalán- ráérünk a kívánt szín kikeverése után hozzáadni a porunkhoz, így teljesen egyedi színeket használhatunk, amit akár külön tégelybe el is tehetünk későbbre.
- Sminkben – Ezek az arcfestéshez, testfestéshez kapható pigmentporok tökéletesen működnek sminkként, használhatjuk szemfestékként, pirosítóként, nedvesen szemhéjtusként, akár a szempilla festésünket is feldobhatjuk vele, vagy a rúzsunkat egy extra fedőréteggel, kiváló highlighterként, akár az arcon, akár a dekoltázson, kulcscsonton, vállon. Színtől függően.
- Dekorációhoz – Ha az arc illetve testfestésünk esetleg fotózáshoz, kiállításra, vagy bemutatóra készül, készíthetünk kiegészítőket hozzá, amit aztán az archoz rögzítünk, vagy a hajba tűzünk, stb. Ezeket is befesthetjük a pigmentporaink segítségével, hogy tökéletesen illeszkedjen a kigondolt látványunkhoz.
- Hajra – Hajunkat is színezhetjük a selyemporokkal, illetve ragyogóvá tehetjük vele. Itt azt mindenképp érdemes figyelembe venni, hogy ha szárazon szórjuk a hajunkra, bár a következő hajmosásig biztosan csillogni fogunk, amerre csak járunk minden más is ezt fogja tenni. Keverjük tehát valamely hajformázóba, amit amúgy is használnánk az adott frizurához, vagy beleépíthető a frizurába. Lehet ez hajzselé, krém, vagy mousse. Minél hígabb, annál könnyebb elkeverni.
Végül amit még érdemes észben tartani a selyemporok kapcsán:
Nagyon kis mennyiség elegendő legtöbbször, így nem is érdemes ecsetünkkel a tégelybe belenyúlni, mert túl nagy mennyiséget vennénk fel ami aztán csak száll mindenfelé, hanem a kupakon maradt pigment port elég összeszednünk az ecsetel, s még azt is a tégely száján koppintva minimalizálni.
Ha fesztiválon, utcán festünk, érdemes a tégelyt mindig visszazárni, elkerülve a felborulás okozta katasztrófákat.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.